Чому біметалеві радіатори не призначені для виробництва електричних радіаторів?

   Біметалеві радіатори призначені для використання в багатоповерхових будинках, де в центральній системі опалення панує великий тиск та агресивна рідина (вода, якій додано хімію для захисту металу від корозії), для транспортування по теплотрасах і тд. Біметалевий радіатор складається з двох матеріалів: сталі та алюмінію. У середині радіатора є сталеві теплопровідні канали та металева трубка з отвором дуже малого діаметру, що не перевищує розмір одно копійчаної монети. Цього отвору цілком достатньо, якщо в системі є циркуляційні насоси високого тиску, які прокачують теплоносій. Виробники біметалевих секцій заявляють, що в одну секцію шириною 96 мм (сотка) вміщається 200 мілілітрів рідини. Таким чином, все виглядає добре: радіатори є надійними, а також можна заощадити на рідині при виробництві електричних радіаторів, оскільки верхня частина електричного радіатора не містить рідину (вона є повітряним, розширювальним бачком), а нижня частина містить нагрівальний елемент (ТЕН). Тому реально в одну секцію вмісчається приблизно 80-100 міліграм рідини замість 200 мілілітрів. І це призводить до значної економії на рідині, оскільки вона не є дешевою. Проте це є найбільшим недоліком при використанні біметалевих секцій у виробництві електричних радіаторів. Розсудіть самі, що може трапиться при інтенсивному нагріванні малого об’єму теплоносія потужним нагрівачем? Наприклад, якщо помістити ТЕН потужністю 1,2 кВт в бочку об'ємом 200 літрів, буде відбуватися плавний, рівномірний нагрів. Але якщо помістити такий самий ТЕН у радіатор об'ємом 1 літр, де один літр рідини розтягнутий навколо ТЕНа і радіатора на довжину 80 сантиметрів, що, на вашу думку, може трапитися? Вірно, радіатор при нагріванні може видавати звуки, а при наявності нормальної напруги в мережі 220-230 вольт або більше, радіатор може почати шуміти, як чайник, співати і танцювати, а можливо й стукати, немов в "барабани". Існують також біметалеві радіатори шириною 85 мм, у яких відповідно до заводських характеристик поміщається 160 мілілітрів рідини. Але через верхню частину радіатора, яка виконує роль розширювального бачка, та нижній нагрівальний елемент залишається приблизно 50-70 мілілітрів на секцію. Тільки тому виробники електрорадіаторів не використовують біметалеві радіатори шириною 85 мм, а використовують секції з шириною 96 міліметрів.

  Ще один мінус біметалевих електрорадіаторів - нерівномірний нагрів секцій, що можна легко перевірити. Увімкніть холодний біметалевий електрорадіатор, і ви переконаєтеся, що секції, розташовані посередині радіатора, прогріваються першими, тоді як крайні секції нагріваються з запізненням. Це є доказом того, що біметалеві секції працюють гірше, ніж алюмінієві секції.

  Дуже часто, недобросовісні виробники електричних радіаторів, використовуючи біметалеві секції (96 мм), обманюють довірливих покупців, стверджуючи, що це нібито є перевагою, і що 1 секція віддає тепла 205 Ват, використовуючи нагрівач 120 Ват на одну секцію. Виходить, що 85 Ват, а на 10 секцій 850 Ват вони отримують з космосу, або від радіації?! Однак, якщо на радіаторі з 10 секціями встановлений нагрівач 1,2 кВт, то він буде віддавати 1,2 кВт тепла, а не 2,05 кВт. Фізику ніхто ще не обдурив.

  Чому ж все-таки багато виробників електрорадіаторів використовують біметалеві секції? Все в невиправданій економії коштів при масовому виробництві. Економія на теплоносії, тільки в радіаторі з 10 секціями економлять більше 2 літрів рідини. Друга, основна і головна причина, це економія грошей на автоматичному клапані, який служить для уникнення "розгерметизації" радіатора через надлишковий тиск, який може зібратися всередині. При встановленні автоматичного клапана відбувається підвищення вартості виробу мінімум на 18 доларів США, що в гривні на сьогоднішній день становить приблизно 750 грн. У будь-якій системі опалення обов'язково повинен бути встановлений автоматичний, підривний клапан. У будь-якому електричному бойлері повинен бути встановлений клапан, незалежно від матеріалу, з якого виготовлений бак бойлера. У будь-якій закритій системі опалення для забезпечення безпеки повинен стояти автоматичний клапан. При виборі електричного радіатора зверніть увагу, як вирішується питання безпеки при виникненні зайвого тиску як у алюмінієвих, так і в біметалевих електрорадіаторах. Практично у всіх виробників в інструкції на електрорадіатор, в кінці паспорта на виріб, дуже маленьким шрифтом написано, що необхідно періодично брати викрутку і відкручувати кран Маєвського, тим самим скидаючи зайвий тиск, який може зібратися в електричному радіаторі. Якщо цього не робити, може статися його "розгерметизація", і виробник не буде нести відповідальність за такі ушкодження. Таке можливо тільки в Україні, де людина купила обігрівач за 9-12 тисяч гривень, і зобов'язана періодично викручувати кран, щоб скинути зайвий тиск в радіаторі?!?! Заради справедливості треба сказати, що ще жоден біметалевий радіатор не лопнув. При надмірному тиску в біметалічному радіаторі, якщо не відкручувати кран Маєвського, рано чи пізно може статися витікання рідини через ущільнювальні прокладки. Поміркуйте самі, якщо відбувається теча в гарантійний термін, ціна питання 30-50 грн. за прокладку, плюс заміна, а ось коли гарантія закінчується, це абсолютно інша історія, але й сервісна служба не залишиться без роботи. Мені пригадується дуже старий анекдот, в ті часи ще за 3 карбованця можливо було купити корову. У єврея, росіянина і українця запитують, що ви б робили, якщо були б царем? Єврей говорить, що правив би по розуму, та ще й шив би вдома... Росіянин каже, що зібрав би сіно з усієї землі, зробив би величезну копицю, і там би спав. А українець каже: «А я отак скажу, я б нацярював карбованців сто і втік.» На жаль, за великий проміжок часу нічого так і не змінилося.

 Для виробництва електричних радіаторів «MIRTECO» застосовуються виключно алюмінієві радіатори з великими, об'ємними «проходами» і великої місткості теплоносія - 450-500 мілілітрів в одній секції. При цьому радіатор рівномірно нагрівається, добре віддає тепло, і працює тихо. Чим більше рідини в радіаторі, тим рівномірніше і швидше передається тепло від нагрівача до алюмінієвих ребер. Ми використовуємо алюмінієві радіатори шириною 96 мм з ємністю рідини 0,46 літра. Згідно заводських характеристик, кожна секція може віддати 195 Ват тепла. У електрорадіаторі MIRTECO-10 (10 секцій) встановлено нагрівач потужністю 1,2 кВт в нижній частині на всю його довжину. З розрахунку 120 Ват на 1 секцію, в такому випадку електрична батарея МІРТЕКО віддає свої чесні 1,2 кВт тепла.

 У кожному електричному радіаторі «MIRTECO» встановлено італійський автоматичний клапан, який служить для безпеки електричного приладу. При тривалій експлуатації всередині електрорадіатора може утворитися надлишковий тиск. Даний клапан плавно випустить зайвий тиск повітря або рідини, і електрична батарея буде довго, бездоганно і головне безпечно служити для споживача.

 Є ще один важливий факт: на сьогоднішній день не один з існуючих на ринку українських виробників не зможе пройти Європейську сертифікацію СЕ, не змінивши схематично і конструктивно свої вироби. Справа тут не тільки в автоматичному клапані, а існує цілий ряд директив і умов Європейського Союзу. Про це буде моя наступна стаття. Тільки електричні радіатори «MIRTECO» мають Сертифікат відповідності CE, який включає в себе всі основні вимоги безпеки директив EC / EU нового підходу.